Pregled svih događaja

Panel rasprava, 22.11.2022.

Panel rasprava

Na inicijativu zamjenika župana iz redova češke i srpske nacionalne manjine Tanje Golubić Novotny i Saše Lukića a uz podršku župana Bjelovarsko- bilogorske županije Marka Marušića, 22. studenog 2022. godine ,u Velikoj vijećnici naše županije održana je panel rasprava "Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina između teorije i prakse ".

Naime, Ustavni zakon o pravima nacionalnih  manjina  usvojen je Odlukom Sabora Republike Hrvatske 19.prosinca 2020. godine,dakle, prije 20 godina.

Obzirom da u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji žive pripadnici 21 nacionalne manjine ,želja je bila da ovim događajem ukažemo na važnost donošenja ovog normativnog akta kakoi za manjinske zajednice tako i za Republiku Hrvatsku.

Uvodnu riječ na panelu rekao je župan Bjelovarsko bilogorske županije Marko Marušić ukazavši još jednom da je naša županija primjer dobre prakse u radu nacionalnih manjina u RH i da će kao takva zasigurno ostati.

U samom Ustavnom zakonu u teoriji govorila je Zdenka Čuhnil, saborska zastupnica u mandatu 2000-2011. godine, Viktor Koska, savjetnik Ureda potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske Anje Šimprage, te saborski zastupnik Samostalne demokratske srpske stranke Boris Milošević.

Moderator panela bila je Danijela Draštata poznata kao voditelj manjinske HRT- ove  "Prizme".

Drugi dio panela bio je vezan uz provođenje Ustavnog zakona  a panelisti su bili Vladimir Bilek, član Savjeta za nacionalne manjine RH i saborski zastupnik, Nandor Čapo, ravnatelj Uprave za nacionalne manjine pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja RH te Mladen Stojanović, savjetnik pučke pravobraniteljice.

Među gostima bila je i zamjenica župana Sisačko moslavačke županije iz redova srpske zajednice Mirjana Olujić, predsjednik Koordinacije Vijeća i predstavnika nacionalnih manjina BBŽ, ujedno  i predsjednik VČNM BBŽ Damir Malina, predstavnik Roma BBŽ Goran Đurđević,predsjednica VMNM BBŽ Zlata Berkeš, predsjednik VSNM BBŽ Darko Karanović,predsjednica Savjeta Čeha u RH Anamarija Štruml Tuček

Fotografije: