U organizaciji Mjesnog odbora Kukunjevac, Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Lipika i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Pakrac-Lipik, 11.10. 2025. godine održana je komemoracija srpskim civilnim žrtvama ustaškog terora iz 1942 godine, s početkom u 11,00 sati.
Poštvaoci nevinih žrtava okupili su se kod stradalne Srpske pravoslavne crkve Svete Petke u Kukunjevcu.Potom je formirana kolona koja se uputila do mjesta stradanja srpskog naroda ovog sela, Spomen područja Kukunjevac, podignuto u čast i spomen nevinih Srba.
Spomen područje devastirano je 1991 godine ,dizanjem spomenika u zrak te skrnavljenjem ploča sa imenima i prezimenima ovih novomučenika.
Srpsko narodno vijeće uspjelo je prije 10-tak godina vratiti spomen ploče sa popisom stradalog naroda.
Navedenog dana ustaše su "dovukli" mještane Kukunjevca u dvorište crkve te odvojili muškarce od 15-50 godina starosti. Njih 243 su ubijeni u dikleničkom potoku. Djeca, žene i starci deportovani su u ustaške logore Danica i Jadovno (22), Jasenovac (59), Stara Gradiška (209) i Sisak (109) i tamo zvjerski ubijeni.
Kasnije je još stradalo 23 mještana . Tako da je ukupan broj ubijenih mještana Kukunjevca 666, od toga 660 Srba, 3 Jevreja, dva Čeha i 1 Rus.
Na mjestu masovne grobnice parastos i pomen predvodio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop Pakračko- slavonski g. Jovan sa sveštenstvom Eparhije.
Potom se kod ostataka spomenika prisutnima obratio Nikola Ivanović, predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke Požeško slavonske županije ukazavši na okolnosti i dimenziju ovog strašnog događaja. Uz Nikolu,govorio je i Lazo Đokić, kao potpredsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske ,ujedno i predsjednik ZUABA Vukovarsko srijemske županije, te izaslanik Zajedničkog veća opština srpske zajednice istočne Slavonije.
Prigodne dvije pjesme Enesa Kiševića pročitala je Mirjana Bilopavlović.
Vijence su položile delegacije: Ambasada Republike Srbije u Zagrebu sa Ministrom savjetnikom Radimirom Džidićem, delegacije VSNM Virovitičko podravske županije sa Ljubicom Pavlović( predsjednica SKD Prosvjeta Slatina) i Nenadom Gvojićem ( predsjednik županijskog SDSS-a), VSNM BBŽ sa Darkom Karanovićem predsjednikom i Damirom Sedramcem, predsjednikom VSNM Garešnica, VSNM Zagrebažke županije sa predsjednikom Dragišom Pilipovićem,VSNM Lipik na čelu sa Milanom Kozlovićem, UABA Pakrac- Lipik, MO Kukunjevac.
Po završetku komemoracije domaćin je pozvao sve prisutne na posluženje u Mjesni dom Kukunjevac.
Fotografije: