Gradsko kulturno-umetničko društvo "RAVANGRAD" iz Sombora osnovano je 12. jula 2001. godine. Društvo trenutno ima oko 250 aktivnih članova svih uzrasata (deca,omladina i odrasli), koji, kroz rad u folklornoj, pevačkoj, etno , dramskoj sekciji i orkestru, čuvaju i neguju tradiciju pesme, igara i običaja naroda i narodnosti Sombora i šire zajednice.
Najmasovnija je folklorna sekcija, koja radi u 8 odvojenih grupa-ansambala (dečiji.omladinski,veteranski). Do sada je postavljeno oko 20 raznih koreografija igara: Bačke igre Srba, Bunjevačke igre i Mađarske igre, sve iz Sombora i okoline, igre iz Banata i Srema,igre iz Makedonije,Slovačke igre,igre iz Vranja, Leskovca, Bele Palanke,Bosilegradskog krajišta,Vranjskog polja, Bujanovca, Šumadije, Šopske i Vlaške igre.... U okviru Društva veoma uspešno rade 3 zasebne pevačke grupe: ženska, muška i omladinska ženska pevačka i narodni orkestar. Etno sekcija "Zlatne niti" se bavi prikupljanjem,izradom , restauracijom i čuvanjem tradicionalnih nošnji i opreme,kao i raznih rekvizita i dokumenata. "Zlatne ruke"- sekcija žena koja priprema razna jela i kolače iz Sombora i okoline, na način kako se to radilo pre više od 100 godina koje je uspešno prezentovala na festivalima hrane i muzike u širom Srbije i Mađarske.
Društvo je ostvarilo niz zapaženih uspeha i nagrada u Srbiji, od kojih ćemo navesti samo one ostvarene na zvaničnim smotrama u organizaciji Saveza amatera Vojvodine i Srbije: zlatna, 2 srebrne i bronzana plaketa na Pokrajinskoj smotri folklora u Rumi, učešće i ostvarena bronzana plaketa za folklorni program i zlatna plaketa za najbolji orkestar i najboljeg šefa orkestra na Republičkoj smotri u Požarevcu, ostvarena značajna priznanja na takmičenjima izvornog stvaralaštva, učešće na Republičkoj smotri izvornog stvaralaštva u Topoli 3 puta zaredom. Društvo je ostvarilo niz zapaženih priznanja na raznim domaćim, kao i na međunarodnim festivalima folklora u Ukrajini, Mađarskoj,Sloveniji, Bugarskoj i Hravarskoj.
GKUD "Ravangrad" neguje dobru dugogodišnju saradnju sa folklornim ansamblima iz Mađarske (Baja,Dušnok,Hercegsantovo..., Slovenije(Celje,Maribor i Ptuj) i Hrvatske (Daruvar, Darda, Beli Manastir i Tenja-Osijek).
U svetu folklora, GKUD "Ravangrad" važi za jedno od malobrojnih društava koje, kroz svoje mnogobrojne aktivnosti, neguje tradicionalno narodno umetničko stvaralaštvo prvenstveno naroda i narodnosti- starosedelaca iz okoline Sombora. U prilog tome govori činjenica da naše Društvo, na svim zvaničnim takmičenjima-smotrama, kao i festivalima na repertoaru prvenstveno ima koreografije - igre, pesme i običaje Srba, Bunjevaca, Šokaca i Mađara i dr. iz okoline Sombora i Vojvodine.