U sjedištu Srpskog narodnog vijeća-nacionalne koordinacije vijeća srpske zajednice u RH, Gajeva 7 u Zagrebu, održana je redovna sjednica kojom je predsjedavao predsjednik prof.dr. Milorad Pupovac, uz prisustvo saborskih zastupnika Srba u parlamentu Republike Hrvatske, Mile Horvata i Borisa Miloševića.
Nijhovo prisustvo inicirano je točkom dnevnog reda koja je govorila o toku pregovora srpskih zastupnika sa Vladom RH.
Svi manjinski predstavnici usaglasili su zajedničke teme sa Vladom. Zatim su usljedili specifični i autonomni interesi pojedinih manjinskih zajednica.
Srpski prestavnici iz redova Samostalne demokratske srpske stranke dotakli su se položaja vijeća i njihovog financiranja,pokušaja pronalska drugačijeg načina glasanja na izborima kako bi se zaštitila tajnost glasanja(izbjegavanje nacionalnog izjašnjavanja),financiranja projekata u povratničkim prostorima sa srpskom većinom kao posebnim odnosima,pitanjima medija,načina financiranja Srpskog narodnog vijeća i Zajedničkog vijeća općina kao paketa Erdutskog sporazuma koji je verificirala međunarodna zajednica u procesu mirne reintegracije.Utvrđeni su kriteriji visine financiranja ovih institucija povratkom na iznos iz 2014. .Posebna pažnja posvećena je participaciji Srba u izvršnoj vlasti kroz dobijanje pozicija pomoćnika Ministara u pravosuđu,policiji,poljprivredi i Ministarstvu regionalnog razvoja,te mjesto pomoćnika ministra za upravljanje državnom imovinom.Ovo mjesto je od izuzetnog značaja zbog povrata imovine i dodjele državne imovine.
Utvrđeno je takođe da sredstava Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje budu povećana sa 237
mil.kn na
267.mil.kn i usmjerena prema povratničkim sredinama,kao i da se zatraži da Hrvatska elektroprivreda iz neposredne dobiti izdvoji 35.000.000,00kn za elektrifikaciju 80-tak srpskih sela, koja nažalost još uvijek gotovo žive vijek unazad.
Općine gdje Srbi imaju načelnike ili zamjenike (sukladno brojnosti)imaju prioritet u financiranju kao i 2014.Državne dotacije biti će povećane sa
203mil.kn na
243.mil.kn
Srpski predstavnici u parlamentu predložili su Ministarstvu financija i Vladi formiranje povratničkog fonda za sredine sa srpskom većinom.
Utvrđeni su i kriteriji za aplikaciju prema Ministarstvu poljoprivrede za pomoć mladim poljoprivrednicima do 40 godina starosti,koji mogu konkurirati kao mali poljoprivrednici ili u sustavu OPG-a za potporu u visini 5,10,ili 50.000,''kn. Natječaj za ova sredstva traje do 21.12.2016.
Posebna tema razgovora bio je operativni program pravne tematike.
U njemu se ističu realizacija programa povratka i stambenog zbrinjavanja,integracija povratnika u društvo,konvalidacija radnog staža,borba za otpis povratničkih troškova ako su ljudi izgubili sudove,sređivanje odnosa zemljišnih knjiga i katasra u PPDS-u, povrat imovine Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Privredniku, Prosvjeti. Ovaj problem i njegova nerealizacija traje od 1997.
Posebna pažnja posvetiti će se reviziji Registra vijeća i predstavnika pri Ministarstvu Uprave,kao i traženje da i srpski predtavnici sudjeluju u izradi kurikuluma za sustav rada u školstvu.
Zastupnici Srba potražuju i donošenje posebnog zakona o civilnim žrtvama rata 90-tih.Potržuje se poboljšanja regonalne suradnje,posebno između Srbije i Hrvatske,a tu priču moraju inicirati Srpsko narodno vijeće i Hrvatsko nacionalno vijeće u Srbije,
Na sjednici su utvrđeni prijedlozi i donijete odluke za godišnja priznanja Srpskog narodno vijeća koja će biti dodjeljena na Božićnom prijemu u Novinarskom domu u Zagrebu 05.01.2017. s početkom u 12,00 sati.
Centar za razvoj i investicije podnio je izvještaj o dodjeli humanitarne pomoći u 2016.
Posebna tema bila je suradnja unutar koordinacije u 2016 kao i podatci o radu vijeća,sukladno pitanjima iz ankete koju je inicirala koordinacija a županijska vijeća u vidu odgovora dostavila da 4.sjednice predsjedništva.Ovi odgovori poslužiti će analizi stanja i na osnovi nje zauzeti kriteriji za budući rad.
FOTOGRAFIJE: