Насловна

Догађаји и новости

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ДАРУВАРУ – 31.1.2026.

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ДАРУВАРУ – 31.1.2026.

У организацији Даруварске парохије, Вијећа српске националне мањине Града Дарувара и Бјеловарско...

Светосавска академија у Рогожи, 25.01.2026.

Светосавска академија у Рогожи, 25.01.2026.

У организацији Српске православне црквене општине Ступовача, Вијећа српске националне мањине...

ПРОГРАМ ПЛУС У ДАРУВАРУ од 03.02.2026.

ПРОГРАМ ПЛУС У ДАРУВАРУ од 03.02.2026.

У организацији Одјела за образовање Српског народног вијећа дјелује Програм ПЛУС који доноси...

"Јазавац пред судом", Српски културни центар "Рогожа", 15.01.2026.

У Српском културном центру "Мославина" у Рогожи, 15.01.2026. године с почетком у 19,00 сати...

  • СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ДАРУВАРУ – 31.1.2026.

    СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ДАРУВАРУ – 31.1.2026.

  • Светосавска академија у Рогожи, 25.01.2026.

    Светосавска академија у Рогожи, 25.01.2026.

  • ПРОГРАМ ПЛУС У ДАРУВАРУ од 03.02.2026.

    ПРОГРАМ ПЛУС У ДАРУВАРУ од 03.02.2026.

  • "Јазавац пред судом", Српски културни центар "Рогожа", 15.01.2026.

Колумне-чланци-осврти

ЗСПИДИ ИЗ ВРЕТАНИЈЕ

Пише Радован Дожудић 
 
  • ХРИСТОС ВАСКРЕСЕ !

    Свим припадницима српске заједнице ББЖ, поводом васкрса Христа Спаситеља, сретан празник жели ВСНМ ББЖ.

Proslavljene Spasovdanske svečanosti

U daruvarskoj kino sali 23.05.2015, proslavljeno je 12 godina rada VSNM Daruvar. Period je to u kojem je Vijeće bilo pod vodstvom Branka Kovačića koji se tom prigodom prisjetio teških početaka, ali i osvrnuo na vidljivi i pozitivni pomak u ostvarivanju prava srpske zajednice u Daruvaru. Naravno, mjesta za napredak uvijek ima.  

Gosti Spasovdanskog programa bili su saborski zastupnici Vedran Babić i  Milorad Pupovac, predsjednik SNV. Pupovac je istaknuo kako se u Daruvaru uvijek osjeća dobro došao, a ovom prigodom prisutnima je prenio poruku kojim naglašava važnost djelovanja u smjeru stvaranja zajedništva, obazirući se i predstojeće manjinske izbore na kojima se nada da će birači izabrati upravo one koji se odlikuju takvim vrijednostima.

Prisutni su bili i župan BBŽ  Damir Bajs, kojemu ide posebna zahvala zbog prvog prisustvovanja u posljednjih 12 godina na Spasovdanskim svečanostima, dožupani Lukić i Grozdanić, gradonačelnik Daruvara Rohlik, predsjednici  županijskih manjinskih vijeća Šandor Toth - mađarska zajednica, Branko Dulikravić - srpska zajednica Koprivničko -križevačka sa delegacijom, Darko Karanović predsjednik VSNM BBŽ i podpredsjednik SNV, njegov zamjenik Radovan Dožudić, Damir Malina, predsjednik ČNM BBŽ, predsjednik VSNM Bjelovar Ćuruvija, predsjednici općinskih srpskih vijeća Radaković, Pejić, Rada Božić.

Još prošle godine VSNM grada Daruvara na svojoj sjednici donijelo je odluku o dodjeli priznanja Isidor Dobrović onim pojedincima koji svojim djelovanjem, a u otežanim okolnostima, pogotovo onim ekonomskim i gospodarskim, mogu poslužiti ostalima kao primjer kako, ne samo pomoći sebi, nego i ostalim članovima zajednice. Ovogodišnji laureati su: Milorad Pupovac, Ranko Jeftimija, Nikola Buzdum, Dobrica Borojević, Branko Ivošević, Snježana Sabo i Lenka Lalić.

Za kulturno – umjetnički dio programa bile su zadužene folklorne, pjevačke i glazbene sekcije društava koji su osim iz Hrvatske došli i iz inozemstva.

U srpskoj pravoslavnoj crkvi posvećenoj Prvom Vaseljenskom Saboru 318 bogonosnih otaca, u Daruvaru je održana  24.05.2015 sveta liturgija, koju je predvodio Njegovo Preosveštenstvo Episkop pakračko-slavonski g. Jovan, uz sasluženje brojnog sveštenstva slavonske eparhije.

Poseban pečat svetoj liturgiji dala je etno grupa "Belo platno" iz Beograda (koju predvodi Vladimir Simić),čiji su glasovi sa pjevnice uistinu bili uzvišeni. Pomenimo da su nas svojom muzikom podarili i obradovali u sklopu Spasovdanskih svečanosti, dan prije u kino sali. Impresivna i neuobičajena ulog pojaca ove grupe, uz naše sveštenike, ulila je duhovnu punoću u vjerne Srbe daruvarskog kraja. Po završetku liturgije ispred crkve priređeno je posluženje i nastavljeno druženje.

FOTOGRAFIJE:

 

Свети Великомученик Георгије (Свети Ђурађ). Славска икона ВСНМ ББЖ, рад хрватског сликара Ивана Матанића из Бјеловара.

Издаваштво

СКД "Просвјета" - културне манифестације

20.09.2014. - 1. Смотра мањинског стваралаштва ББЖ

20.09.2014. - 1. Смотра мањинског стваралаштва ББЖ

Под покровитељством Бјеловарско-билогорске жупаније а сукладно пиједлогу Мањинске координације у...

СКД Просвјета у Бугарској

СКД Просвјета у Бугарској

Фолклорна секција нашег пододбора је од 09.-14.08.2014. гостовала у Бугарској гдјеје у склопу...

15.06.2014. - Пети сусрети дјечјег стваралаштва

15.06.2014. - Пети сусрети дјечјег стваралаштва

У Великом Вуковју покрај Гарешнице одржана је 5. смотра међународног дјечјег културног...

01.06.2014. - Дани мањинског стваралаштва у Воћину

01.06.2014. - Дани мањинског стваралаштва у Воћину

ВСНМ Воћин на челу са предсједником Пером Живковићем 01.06.2014. било је домаћин 4. смотре...

  • 20.09.2014. - 1. Смотра мањинског стваралаштва ББЖ

    20.09.2014. - 1. Смотра мањинског стваралаштва ББЖ

  • СКД Просвјета у Бугарској

    СКД Просвјета у Бугарској

  • 15.06.2014. - Пети сусрети дјечјег стваралаштва

    15.06.2014. - Пети сусрети дјечјег стваралаштва

  • 01.06.2014. - Дани мањинског стваралаштва у Воћину

    01.06.2014. - Дани мањинског стваралаштва у Воћину

Контакт

ВИЈЕЋЕ СРПСКЕ НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ БЈЕЛОВАРСКО - БИЛОГОРСКЕ ЖУПАНИЈЕ

Димитрија Деметера 1, 43000 Бјеловар

Предсједник вијећа: Дарко Карановић - улица Мате Ловрака 4, 43280 Гарешница

Замјеник предсједника: Радован Дожудић - Хрватских бранитеља 1, 43240 Чазма

Тајник вијећа: Теа Бјелајац - Димитрија Деметера 1, 43000 Бјеловар, Јосипа Јелачића 2, 43500 Дарувар

Wеб:  www.srbibbz.hr

Фацебоок: VSNM Bjelovarsko-Bilogorska

Емаил адресе: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

                        Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

                        Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Фотографије